Becikowe - centrum informacji

Becikowe - ustawa o becikowym, jednorazowa dotacja, zwiększenie przyrostu naturalnego przez becikowe. Zasiłek rodzinny. Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka. Becikowe dla najuboższych. Wniosek o becikowe. Zasiłek macierzyński. Pomoc Mops. Ciąża. Dla dzieci. Krus. Kredyt mieszkaniowy hipoteczny, kredyt gotówkowy, tanie kredyty, konto. voip, telefonia internetowa, tanie rozmowy.

M  E  N  U:

Becikowe

Becikowe - co to jest?

Becikowe - historia

Becikowe FAQ - najczęściej zadawane pytania

2008 ulga podatkowa na dziecko 1145zl

Becikowe w 2008

Becikowe - krótko za i przeciw

Becikowe - dlaczego jesteśmy przeciw

Becikowe - konsekwencje dla Polski

Becikowe - artykuły

Becikowe w różnych miastach

Becikowe - cytaty

Becikowe ciekawostki

Becikowe - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

O nas - kim jesteśmy?

Linki

Poprzyj nas!

Kontakt

Mapa strony


Becikowe


Becikowe - od wyborów temat poruszany w mediach praktycznie codziennie.

Centrum informacji o becikowym - wszystko o becikowym 1000 zł na dziecko

Na tej stronie znajdziesz nasz krytyczny punkt widzenia odnośnie becikowego. Chcemy przedstawić sensowne argumenty, które przemawiają za tym, że becikowe jest przysłowiowym "gwoździem do trumny" dla Polskiego budżetu, a pózniej także dla społeczeństwa. Nie namawiamy nikogo do przyjęcia naszych poglądów - jednak prawdziwy, inteligentny obywatel Polski powinien być świadomy wszystkich aspektów nowej polityki prorodzinnej.

Po lewej stronie znajduje się menu - zapraszamy do zwiedzania.

BecikoweRAPORT SPECJALNY - ULGA PODATKOWA NA DZIECKO 1145 ZŁ W 2008 ROKU


 
Web matir.ovh.org

 • "KIG: ulgi na dzieci zamiast becikowego"

  Podatek dochodowy od osób fizycznych stanowi najlepszy podatkowy instrument realizacji polityki prorodzinnej - apelują eksperci Krajowej Izby Gospodarczej...[czytaj dalej...]

 • "Polityka prorodzinna ma zapewnić trwanie narodu"

  Polityka prorodzinna jest ważna nie tylko dla rodziny, ma dążyć do zapewnienia trwania narodu jako całości...[czytaj dalej...]

 • "Becikowe czy "wódkowe"?"

  W tym czasie matka wraz ze swoim kochankiem i koleżanką pili wódkę za "becikowe", które kobieta otrzymała za urodzenie dziecka....[czytaj dalej...]

 • "Wielkopolanki rodzą więcej"

  Po dziewięciu miesiącach od wprowadzenia "becikowego" w Wielkopolsce wzrosła liczba urodzeń....[czytaj dalej...]

 • "Młodzi dziś, starzy jutro"

  Za dziesięć-dwadzieścia lat zmieni się struktura demograficzna polskiego społeczeństwa...[czytaj dalej...]

 • "Senacka komisja rodziny o polityce prorodzinnej"

  W ciągu najbliższych dni powstanie zespół, który opracuje wieloletni program polityki prorodzinnej rządu...[czytaj dalej...]

 • "Nieletnie matki bez pomocy"

  Nieletnie mamy, które najbardziej potrzebują wsparcia państwa, nie dostają becikowego....[czytaj dalej...]

 • "Becikowe nie dla wszystkich"

  Od stycznia czekamy na wypłatę becikowego i wszystko wskazuje na to, że go nie dostaniemy...[czytaj dalej...]   ważne dla osób za granicą

 • "Mama z KRUS ma lepiej" - sprostowanie KRUS

  W publikacji: "Mama z KRUS ma lepiej" ("ŻW" z 9 marca 2006 r.) nieprawdą jest...[czytaj dalej...]

 • "Dzieci równe i równiejsze"

  Nie dwa, a cztery tysiące złotych mogą dostać z publicznej kasy młode matki ubezpieczone w KRUS...[czytaj dalej...]

 • "Nie chcą dzieci, bo stracą pracę"

  Liczba urodzeń nie wzrośnie, jeśli nie zmieni się sytuacja na rynku pracy...[czytaj dalej...]

 • "Becikowe na... chrzciny"

  Niestety, pieniądze mogą trafić do rodziców najwcześniej w ciągu 2 miesięcy od dnia narodzin potomka...[czytaj dalej...]

 • "GW": Na co rodzice wydadzą "becikowe"

  Branża nie spodziewa się ożywienia. Wielkie sieci hipermarketów oraz producenci artykułów dla niemowlaków nie zamawiają badań, nie szykują akcji promocyjnych i nie podnoszą prognoz sprzedaży...[czytaj dalej...]

 • "Becikowe": pomoc rzeczowa zamiast pieniężnej...[czytaj dalej...]

 • "Po wypłacie dziecko trafi na ulicę"

  Opiekunowie porzuconych noworodków ostrzegają przed nieoczekiwanymi skutkami wprowadzenia becikowego. - Matki najpierw pójdą po zasiłek, a potem porzucą dziecko, najprawdopodobniej na ulicy...[czytaj dalej...]

 • "Becikowe nie wyklucza innej pomocy"

  Becikowe nie jest wliczane do dochodu uprawniającego do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej...[czytaj dalej...]

 • "Becikowe, a prawo do zawieszenia kredytu"

  Otrzymanie tzw. becikowego w wysokości 2 tys. zł przez uboższe rodziny spowoduje, że ich dochód wzrośnie, co uniemożliwi im zawieszenie spłaty kredytu...[czytaj dalej...]


26.02.2008

Politycy PO szykują swoje becikowe

Pomysł radnej PO, jak pomóc młodym rodzicom, podoba się politykom i pracodawcom. Pełne wynagrodzenie mimo choroby i dwa tygodnie okresu ochronnego po urlopie macierzyńskim proponuje działaczka PO. Jej program może pomóc młodym rodzicom bardziej niż becikowe - ocenia "Życie Warszawy".

Warszawska radna Agnieszka Gierzyńska-Zalewska, która sama zamierza wkrótce zostać mamą, od dawna śledzi zmiany w przepisach. - Becikowe pomaga, ale chwilowo. Nie pomoże utrzymać pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego - mówi. Przygotowała więc swój program "Pomóż mamie" przewidujący zmiany w kodeksie pracy.

Posłanka PO Elżbieta Radziszewska zapewnia, że jej partia nie zamierza robić zamachu na becikowe kosztem innych rozwiązań. - Do już istniejącego świadczenia trzeba dołożyć kolejne zmiany - mówi posłanka. I dodaje, że propozycje radnej są warte przedyskutowania.

- Największy nacisk trzeba położyć na uświadamianie pracodawców. Oni często nie wiedzą, jak mogą pomóc pracownicy, która rodzi dziecko - uważa Radziszewska. - Pracodawcy muszą zrozumieć, że kobieta, która na kilka tygodni odeszła, by zająć się dzieckiem, jest więcej warta, niż taka, którą od początku trzeba przyuczać do pracy - mówi posłanka i dodaje, że projekt radnej powinien szybko trafić na biurko nowego ministra pracy.

Zgodnie z programem radnej PO, jeśli kobieta w ciąży źle się poczuje lub będzie miała wizytę u lekarza, i nie będzie w stanie przepracować ośmiu godzin w ciągu dnia, to i tak otrzyma pełne wynagrodzenie. Jeśli już po urodzeniu dziecka i urlopie macierzyńskim młoda mama będzie chciała wrócić do pracy, mogłaby w porozumieniu z pracodawcą ustalać godziny pracy. Pracowałaby np. zawsze w godz. 10-14, a pozostałe cztery godziny odrabiałaby albo rano, albo po południu. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego mamie przysługiwałby dwutygodniowy okres ochronny. W tym czasie mogłaby np. wyjść wcześniej, a niedokończoną pracę wykonać w domu lub w miejscu pracy w innym terminie. Raz w tygodniu byłaby też możliwość pracy w domu, za pośrednictwem internetu lub telefonu. Oczywiście pod warunkiem, że pozwalałaby na to specyfika danego zawodu.

Radna PO proponuje, by program "Pomóż mamie" objął także młodych ojców. Ale pracownik sam ustalałby to z pracodawcą i tylko wtedy, gdy matka dziecka nie miałaby takiej możliwości w swoim miejscu pracy.

źródło: interia.pl

07.09.2007

Premier: rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy

Wydłużenie urlopu macierzyńskiego z 18 do 26 tygodni, zwiększenie ulgi rodzinnej do ok. 560 zł oraz uzależnienie wypłaty tzw. becikowego od tego, czy kobieta chodziła w czasie ciąży do lekarza - to niektóre zmiany w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, który przyjął rząd.

Jeszcze we wtorek projekt trafi do Sejmu - zapowiedział na konferencji prasowej premier Jarosław Kaczyński. Dodał, że ma nadzieję, iż "mimo tych wszystkich politycznych zawirowań ustawa ma szansę na uchwalenie". "Wykonujemy to, co zapowiadaliśmy niezależnie od sytuacji, mam nadzieję, przedwyborczej" - powiedział szef rządu.

Minister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska dodała, że proponowane w nowelizacji wydłużenie urlopu macierzyńskiego zakłada, że docelowo będzie on wynosił 26 tygodni. "W tej chwili mamy 18-tygodniowy urlop macierzyński i co dwa lata będziemy wydłużać ten urlop o dwa tygodnie" - powiedziała Kluzik- Rostkowska. Zapowiedziała, że przez cały czas resort będzie monitorował rynek pracy, aby sprawdzić czy wydłużenie urlopu "nie jest przeszkodą" dla kobiet na rynku pracy. Rząd nie poparł senackiego projektu nowelizacji Kodeksu pracy, który mówił o 3-dniowym urlopie dla ojców z tytułu urodzenia im się dziecka. Senat chciał, by w tym czasie ojcom przysługiwał zasiłek z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według rządu, byłoby to zbyt kosztowne.

Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada też zwiększenie ulgi rodzinnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Za każde dziecko będzie można odliczyć do 572 zł. Obecnie jest to 120 zł. Nową kwotę można by odpisać od podatku należnego już za 2007 r. Rząd chce też wydłużenia możliwości otrzymywania świadczeń chorobowych dla kobiet w ciąży do 270 dni. "W tej chwili jest to 180 dni, co w przypadku trudnych ciąż i konieczności pozostawania w domu powoduje duże kłopoty" - zaznaczyła minister pracy.

Ponadto, aby otrzymać tzw. becikowe, od 10. tygodnia ciąży matka będzie musiała pozostawać pod opieką lekarską. "Chcemy przez to poprawić profilaktykę zarówno mamy, jak i dzieci, które noszą w sobie" - wyjaśniła minister.

Projekt ma też umożliwić rodzicom-przedsiębiorcom, którzy rozliczają się z fiskusem na zasadzie karty podatkowej i nie zatrudniają pracowników zawiesić działalność gospodarczą na okres do 36 miesięcy - na czas opieki nad małym dzieckiem. Miałoby być to równoważne z urlopem wychowawczym dla pracowników i za ten okres składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne opłacałby za przedsiębiorcę budżet państwa.

"W tej chwili mamy taką sytuację, że w Polsce jest bardzo dużo kobiet, które prowadzą działalność gospodarczą. Duża grupa z tych kobiet mogłaby zostać matkami, albo nimi zostają i one nie mają w tej chwili żadnego prawa do urlopu wychowawczego i dlatego wprowadzamy taką możliwość" - podkreśliła Kluzik-Rostkowska.

Ponadto wśród zmian w Kodeksie pracy znalazło się też: wprowadzenie dodatkowej ochrony przed zwolnieniem rodziców korzystających ze skróconego czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego, wprowadzenie możliwości finansowania żłobków i przedszkoli ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i opłacania dzieciom pracowników żłobków i przedszkoli na zewnątrz ich firm.

Projekt zakłada również zwiększenie podstawy wymiaru składek, za które opłacane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za osoby przebywające na urlopach wychowawczych - w tej chwili to jest suma 420 zł. - rząd proponuje zwiększyć to do poziomu minimalnego wynagrodzenia, a docelowo, w 2011 r., żeby było to 60 proc. średniego wynagrodzenia.

"To powinno znacznie polepszyć w przyszłości sytuację emerytalną osób, które zdecydowały się na wzięcie urlopu wychowawczego" - wyjaśniła minister pracy.

Dodała, że zmiany zakładają też zwolnienie pracodawców z opłacania składek na fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych za rodziców wracających z urlopu wychowawczego i macierzyńskiego (zwolnienie miałoby obowiązywać przez trzy lata). "Mamy nadzieję, że uczyni to młodych rodziców bardziej atrakcyjnymi dla pracodawców" - podkreśliła Kluzik- Rostkowska.

Według Kluzik-Rostkowskiej zmiany mają kosztować do 2014 r. prawie 28 mld zł. Minister wyjaśniła, że 18 mld to suma, która dzięki przyjętym zmianom pozostanie w kieszeni podatników, a 4 mld zł w kieszeni pracodawców.

źródło: onet.pl

09.08.2007

Rodzice adopcyjni także mogą otrzymać "becikowe"

Rodzice adopcyjni i opiekunowie prawni niemowląt teraz mogą otrzymać "becikowe". Od lipca wydłużono z 3 do 12 miesięcy termin składania wniosków o becikowe - jednorazową zapomogę w wysokości 1000 złotych z tytułu urodzenia dziecka.

Olgierd Podgórski z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej powiedział, że pozwoli to na uzyskanie świadczeń na dzieci ze skomplikowaną sytuacją prawną. Procedury uzyskiwania praw do opieki nad dzieckiem, które znacznie przekraczają 3 miesiące od dnia urodzenia dziecka, dotąd w praktyce uniemożliwiały otrzymanie "becikowego" przez rodziców adopcyjnych, czy też przez osoby, które uzyskają prawną opiekę nad dzieckiem. Teraz czas wystąpienia o świadczenie liczy się od dnia urodzenia dziecka dla rodziców naturalnych, i od dnia adopcji lub przejęcia opieki dla rodzin adopcyjnych, lub opiekunów prawnych.

Olgierd Podgórski zaznaczył, że jeżeli biologiczna matka dziecka weźmie "becikowe", a potem zrzecze się praw do dziecka - nie musi zwracać świadczenia. "Becikowe" otrzymają również rodzice adopcyjni, lub opiekunowie prawni tego samego dziecka.

źródło: wp.pl

24.04.2007

Becikowe także dla rodziców adopcyjnych?

Posłanka PO Joanna Skrzydlewska wprowadziła poprawkę do nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Chce, by rodziny adopcyjne mogły wystąpić z wnioskiem o becikowe w ciągu trzech miesięcy od przysposobienia pociechy - informuje gazeta.pl.

Posłanka zaproponowała, żeby becikowe było wypłacane bez względu na to, czy dziecko zostało wzięte ze szpitala, czy z domu dziecka. I czy ma rok, cztery, czy siedem lat. Poprawkę komisja sejmowa przyjęła jednogłośnie.

- Mam nadzieję, że także Sejm za nią zagłosuje - mówi Skrzydlewska. - Chodzi mi o zrównanie praw rodziców adopcyjnych i biologicznych oraz o to, by dzieci przysposobione nie były traktowane gorzej.

źródło: onet.pl

24.04.2007

Becikowe na raty

Joanna Kluzik-Rostkowska chce zmotywować najuboższe kobiety, by dbały o ciążę. Wiceminister pracy i polityki społecznej proponuje, by becikowe było wypłacane na raty - po 100 zł miesięcznie. Jednak pod warunkiem, że przyszła matka każdego miesiąca pójdzie na badania - informuje "Dziennik".

Dziś każda kobieta, która rodzi dziecko otrzymuje 1000 zł becikowego. Jeżeli rodzina nie jest zamożna, otrzymuje drugie becikowe, czyli jeszcze jeden tysiąc zł. Wiceminister pracy proponuje, by najbiedniejsze kobiety to drugie becikowe mogły dostawać w comiesięcznych ratach, jeszcze przed porodem.

Jest to odpowiedź na propozycję senatorów, którzy chcą, by ubogim matkom poza becikowym wypłacać dodatkowe świadczenia - 100 złotych miesięcznie. Pieniądze byłyby wypłacane od czwartego miesiąca ciąży do 3 miesiąca po porodzie. - Pieniądze na becikowe zostały już wygospodarowane rok temu. Z nową propozycją senatorów, by znów sięgnąć po kolejne pieniądze z budżetu - może być już kłopot. Dlatego mój pomysł jest taki, by senacką propozycję wypłacania po 100 zł miesięcznie od połowy okresu ciąży, sfinansować z rządowego becikowego - tłumaczy Kluzik-Rostkowska. I dodaje: - Niezamożne kobiety, którym należy się dziś podwójne becikowe nie stracą na tym. Bo dostaną dokładnie te same pieniądze. Czyli nie dwa tysiące po porodzie, ale tysiąc w ratach i tysiąc po porodzie.

By kobieta mogła dostać takie becikowe na raty, musiałaby udowodnić, że dba o ciąże. Potwierdzeniem, że kobieta chodzi regularnie do lekarza miałaby być karta ciąży. - Co miesiąc wypłacane pieniądze miałyby pomóc kobiecie zadbać o dziecko już w czasie ciąży, a nie dopiero wtedy, gdy ono się urodzi - przekonuje wiceminister pracy. - Kobieta miałaby na przykład pieniądze na potrzebne leki - dodaje.

Na realizacje pomysłu senatorów potrzeba około 233 mln zł. Taką sumę trudno znależć w budżecie. Dlatego wiceminister Kluzik- Rostkowska chce przedstawić swoją propozycję senatorom już we środę.

źródło: onet.pl

Nie pomoże żadne becikowe

Więcej urodzeń, ale nie przez becikowe

29.01.2007

Ostatnie miesiące ubiegłego roku przyniosły nadspodziewanie duży przyrost narodzin. Czyżby to efekt becikowego? LPR twierdzi, że tak, eksperci, że nie - pisze "Życie Warszawy".

W październiku ubiegłego roku minęło dziewięć miesięcy od wejścia w życia becikowego, czyli 1000 zł za urodzenie dziecka dla każdej rodziny bez względu na zamożność. To pomysł Ligi Polskich Rodzin. Politycy chcieli zachęcić Polki do rodzenia, bo zbyt mało rodzin decyduje się na dziecko. W przyszłości czeka nas przez to katastrofa demograficzna.

Może się wydawać, że program LPR przyniósł oczekiwane efekty. W październiku 2006 r. liczba urodzin wzrosła o ponad 14 proc. w porównaniu z październikiem 2005 r. A w grudniu, zgodnie z prognozami, nawet o ponad 15 proc. Tylko listopad był nieco słabszy, co i tak nie zmienia faktu, że ostatnie trzy miesiące należą do najlepszych od wielu, wielu lat. Dynamika urodzeń w IV kwartale 2006 r. wyniosła ok. 11,6 proc., a w IV kwartale 2005 r. - tylko 1,5 proc. Czy wobec tych danych LPR powinna ogłosić swój sukces? Według ekspertów, to nie zasługa polityków.

- Wyniki za 2006 r. poznamy dziś, ale dane za 11 miesięcy oraz prognozy na grudzień pokazują, że przez cały rok nie zdarzyło się nic szczególnego - mówi Wiesław Łagodziński, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego. Liczba narodzin dzieci rośnie od 2004 roku. W październiku, listopadzie i grudniu urodziło się odpowiednio 33,5, 30,7 oraz 30,5 (wedle prognoz) tysięcy niemowlaków. Dane te nie odbiegają od średniej miesięcznej w 2006 r., która wynosiła 31,5 tys. urodzin.

Prof. Irena Kotowska ze Szkoły Głównej Handlowej, jeden z najlepszych demografów w kraju, uważa, że becikowe nie wpłynęło na poprawę sytuacji. - Liczba narodzin rośnie sukcesywnie od 2004 r., ponieważ poprawia się sytuacja na rynku pracy - mówi prof. Kotowska. Coraz więcej osób znajduje zatrudnienie, poprawia się sytuacja materialna pracujących, mniejsze jest też zagrożenie nagłą utratą źródła dochodów. To wszystko powoduje, że łatwiej jest podjąć decyzję o powiększeniu rodziny.

źródło: interia.pl

Koniec becikowego

31.12.2006

Młode matki nie dostaną już becikowego od gminy

Czy becikowe, zafundowane przed rokiem przez Wadowice i Brzeźnicę, było jednorazowym gestem samorządowców? Od stycznia, przynajmniej w stolicy powiatu, takiej pomocy już nie będzie. Władze odpierają zarzuty, że chodziło o gest w roku wyborczym - pisze "Dziennik Polski".

Gazeta przypomina, że na początku roku Rada Miejska w Wadowicach podjęła decyzję, że każda matka zamieszkała na terenie tej gminy, która urodzi dziecko - niezależnie od sytuacji materialnej - otrzyma z magistratu tysiąc złotych. Trzeba było tylko złożyć wniosek. Zrobiło tak - jak nieoficjalnie wiadomo - większość matek z terenu gminy.

Po przyjściu dziecka na świat najuboższe rodziny mogły w sumie liczyć nawet na 3 tys. zł, gdyż - oprócz magistratu - dodatkowe świadczenia z tego tytułu są wypłacane także z budżetu państwa. W ciągu roku z budżetu Wadowic na gminne becikowe wydano ok. 300 tys. zł, czyli w skali całego budżetu - niewielką kwotę.

W ślad Wadowic poszła gmina Brzeźnica, gdzie gminne becikowe wynosiło również tysiąc złotych. W pozostałych gminach powiatu takiej pomocy nie uchwalono.

Wraz z końcem roku w obu gminach tracą ważność uchwały radnych w tej sprawie, a samorządowcy wcale nie kwapią się, aby kontynuować temat.

To nie był wcale jednorazowy gest ze strony samorządu wymyślony specjalne na potrzeby wyborów - przekonuje Zdzisław Szczur, przewodniczący Rady Miejskiej. Kiedy podejmowaliśmy w tej sprawie uchwałę, państwo nie miało żadnej polityki prorodzinnej w stosunku do młodych rodziców. Teraz taka polityka naszym zdaniem jest, dlatego zdecydowaliśmy, że gmina nie będzie już dłużej wypłacać własnego becikowego - tłumaczy.

źródło: wp.pl

LPR: 4 tys. zł za każde urodzone dziecko

31.12.2006

Liga Polskich Rodzin zapowiada wniesienie na najbliższym posiedzeniu Sejmu o zwiększenie "becikowego" od 2008 roku.

Wojciech Wierzejski z LPR powiedział w Polskim Radiu, że do złożenia tej propozycji zachęciły jego partię informacje o podwyższeniu "becikowego" w Niemczech.

Poseł LPR przypomniał, że obecnie "becikowe" wynosi u nas tysiąc złotych za noworodka, a dla większości kobiet, tych uboższych, dodatkowo drugi tysiąc. To jest łącznie 2 tysiące złotych. Wierzejski oświadczył, że LPR chce, by od 2008 roku "becikowe" podwoić, czyli wypłacać po 4 tysiące złotych za każde urodzone dziecko. Argumentował, że to i tak niewielka suma, bo około tysiąc euro, gdy w Niemczech matki dostają po 25 tysięcy euro.

Podsumowując współpracę koalicyjną w kończącym się roku Wojciech Wierzejski zarzucił PiS skłonność do rządzenia bez konsultacji z koalicjantami. Ale - jego zdaniem - w przyszłym roku są szanse na poprawę współpracy pomiędzy PiS a LPR. Według posła, jest to możliwe dzięki umiejętnościom negocjacyjnym Romana Giertycha, szefa LPR.

źródło: onet.pl

Posłowie LPR wypłacą "poselskie becikowe"

31.12.2006

LPR proponuje zwiększenie becikowego.

Liga Polskich Rodzin przekonuje, że becikowe przyczyniło się do wzrostu urodzeń w Polsce. Liga zapewnia, że polityka prorodzinna będzie kontynuowana.

Proponuje zwiększenie becikowego do 3 tysięcy złotych. Kwota ta miałaby obowiązywać od 2008 roku. Swoją propozycję LPR zamierza przedstawić na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Liga Polskich Rodzin zaprezentowała założenia polityki prorodzinnej, które zamierza zrealizować w przyszłym roku. Główne postulaty LPR to między innymi: prorodzinna polityka podatkowa czyli podział dochodu rodziców na liczbę osób mieszkających w jednym gospodarstwie domowym. LPR chce także, aby kobiety, które nie pracują, a mają czworo dzieci otrzymywały od państwa pensję w wysokości 850 złotych. Zaś za matki z trójką dzieci państwo płaciłoby ZUS. Liga chce również wydłużenia urlopów macierzyńskich do 26 tygodni. Posłowie LPR zadeklarowali, że podobnie jak w ubiegłym roku będą wypłacać tak zwane "becikowe poselskie", czyli pierwsza kobieta, która urodzi dziecko na terenie okręgu wyborczego danego posła będzie obdarowana przez tego posła prezentem w wysokości minimum 1 tysiąca złotych.

źródło: onet.pl

Fundusz Alimentacyjny zamiast becikowego

29.11.2006

Rząd zamierza przywrócić Fundusz Alimentacyjny. Tyle że kosztem becikowego - pisze dziennik "Metro".

To już pewne. W przyszłym roku ponownie zacznie funkcjonować Fundusz Alimentacyjny pomagający rodzicom, którym były partner nie płaci na dziecko. Zastąpi on działającą od 2005 r. zaliczkę alimentacyjną. Obywatelski projekt ustawy reaktywujący Fundusz pojawił się w Sejmie prawie rok temu. Ale dopiero teraz rząd zajął w tej sprawie stanowisko, a posłowie PiS wprowadzili poprawki.

Będzie to dużo lepsza pomoc niż zaliczka. Więcej pieniędzy trafi do dzieci wychowywanych przez samotnych rodziców - zapewnia Tomasz Latos, poseł PiS, autor projektu. Faktycznie. Teraz do 300 zł zaliczki dostają tylko najbiedniejsi. Z Funduszu można by dostać do 500 zł miesięcznie, jeśli dochody na osobę nie przekraczają 700 zł (wcześniej to było tylko 583 zł).

Na tym nie koniec. Posłowie wypowiadają prawdziwą wojnę alimenciarzom. Jeśli nie będą płacić na dziecko, uprzykrzymy im życie - grozi poseł Latos. Na potrzeby komorników, sądów i policji powstanie ogólnopolski rejestr dłużników alimentacyjnych, do którego wpisywał będzie urząd gminy. Urzędnicy będą przeprowadzać dokładne wywiady środowiskowe. Nie upiecze się nawet tym, którzy przepiszą na kogoś majątek.

Projekt ma być elementem programu "Solidarne państwo". W całości będzie finansowany z budżetu państwa. Potrzeba na niego więcej pieniędzy niż na obecną zaliczkę alimentacyjną. W budżecie na przyszły rok na utworzenie Funduszu rząd przeznaczył blisko 400 mln zł. A potrzeba jeszcze 360 mln zł. Skąd je wziąć?

Chcemy, by resztę pokryły pieniądze z likwidacji podwójnego becikowego - zaproponowała Zyta Gilowska, minister finansów. Na to jednak nie godzą się politycy LPR, twórcy ustawy o drugim becikowym. Nad tymi propozycjami na początku przyszłego tygodnia będą wspólnie rozmawiać posłowie PiS, Samoobrony i Ligi. W styczniu projekt trafi pod obrady Sejmu. (PAP)

źródło: wp.pl

Według Gierycha becikowe działa

09.11.2006

Widać już skutki wprowadzenia "becikowego" - odwrócony został niebezpieczny trend, przybywa urodzeń - powiedział we Wrocławiu wicepremier i minister edukacji Roman Giertych.

Politycy LPR zaprezentowali w stolicy Dolnego Śląska "Narodowy Program Wspierania Rodziny", którego "becikowe" jest ważną częścią.

"Liczby nie kłamią. (...) Dane z końca września mówią, że w tym roku urodzi się o kilkadziesiąt tysięcy, nawet 50-60 tys. obywateli więcej niż w roku ubiegłym. To oznacza, że stosunek urodzeń do zgonów nie będzie już ujemny. To oznacza, że ťbecikoweŤ działa" - powiedział dziennikarzom Giertych. Wicepremier obiecał, że tam, gdzie LPR będzie miała wpływ na decyzje sejmików wojewódzkich, będzie uchwalane dodatkowe "becikowe" w wysokości 2 tys. zł. Również w miastach i gminach, gdzie Liga będzie współrządzić, jej radni mają działać na rzecz uchwalenia dodatku dla kobiet, które urodziły dziecko.

"Mam nadzieję, że wówczas podniesiemy liczbę urodzin w ciągu roku z 420 tys., których spodziewamy się w tym roku, do pół miliona w przyszłym. To miałoby wieloraki wpływ, np. powstrzymałoby proces likwidacji szkół i odchodzenia kadry nauczycielskiej" - zaznaczył wicepremier.

Głównym elementem "Narodowego Programu Wspierania Rodziny" zaprezentowanego przez Piotra Ślusarczyka, jest zmiana ordynacji podatkowej w taki sposób, aby dochód rodziny nie był dzielony na małżonków, ale na wszystkich jej członków.

Inne założenia programu, to świadczenie dla każdej niepracującej kobiety wychowującej dzieci w wysokości 250 zł. miesięcznie, wydłużenie urlopów macierzyńskich, poprawa warunków rodzenia, stworzenie przedszkoli osiedlowych i zakładowych oraz podwyższenie kar za molestowanie seksualne.

Pomysłodawca "Narodowego Programu Wspierania Rodzin", poseł Ligi Andrzej Mańka pytany o koszty programu, odpowiedział, że na razie są one "trudne do wyliczenia", ponieważ poszczególne elementy programu są nadal przygotowywane.

źródło: onet.pl

Rodzi się więcej dzieci

26.09.2006

W lecie było więcej urodzeń

Mija dziewiąty miesiąc funkcjonowania becikowego. Demografowie zauważają wzrost liczby urodzeń w Polsce, ale ich zdaniem to zasługa echa demograficznego.

Specjaliści twierdzą, że na obecny wzrost liczby urodzeń ma wpływ przede wszystkim sezonowość i kwestia odłożonych narodzin, czyli zjawisko tzw. echa demograficznego. Nie wykluczają jednak, że mogło na to wpłynąć również wprowadzone 1 stycznia becikowe.

Więcej dzieci

- W miesiącach wakacyjnych mieliśmy wyraźny wzrost liczby urodzeń. W zeszłym roku było niecałe 200 porodów miesięcznie, w tym roku w lipcu i sierpniu było ich 280 - mówi dr Robert Adamowicz, ordynator oddziału położniczego ze Szpitala Ginekologiczno-Położniczego św. Rodziny w Warszawie.

- W jakimś stopniu mogło się do tego przyczynić becikowe - dodaje ordynator. Według Lucyny Nowak, dyrektor Departamentu Statystyki Społecznej GUS, nie jest to wynikiem wyżu demograficznego, który już minął. - To kwestia odłożenia urodzeń. Kobiety, które powinny rodzić wcześniej, zdecydowały się później. Nie mówiłabym tu o wzroście liczby narodzin, tylko raczej o zahamowaniu spadku tej liczby - twierdzi Lucyna Nowak.

Za wcześnie na becikowe

- Od stycznia do lipca zarejestrowaliśmy o sto narodzin więcej. W skali rocznej 13 tysięcy porodów nie jest to taki wielki wzrost. Myślę, że jest za wcześnie, żeby mówić o wpływie becikowego. To będzie można ocenić z perspektywy czasu - twierdzi Edmund Olczak, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie.

- U nas w szpitalu z roku na rok obserwuję, że liczba porodów rośnie. W tym roku będzie ich średnio o 250 więcej niż w ubiegłym. Nie ma to chyba związku z becikowym - mówi Bożena Czekalska zajmująca się statystyką w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym AM w Poznaniu. - Becikowe to zawsze jakieś pieniądze, ale wydaje mi się, że za małe, żeby mobilizować kobiety do rodzenia. To nie jest metoda na stały przyrost - dodaje.

Potwierdzają to specjaliści. - Ani becikowe, ani warunki mieszkaniowe nie mają wpływu na decyzję o urodzeniu pierwszego dziecka - zapewnia Lucyna Nowak. Również przyszłe mamy twierdzą, że wprowadzenie becikowego nie miało wpływu na ich decyzję o dziecku. - Jeśli przejdzie się po sklepach i popatrzy, ile kosztują choćby pieluchy, to widać, że becikowe to naprawdę małe pieniądze. Nie wydaje mi się, żeby mogły wpłynąć na czyjąkolwiek decyzję o ciąży - mówi Katarzyna Krawczyk oczekująca na swoje pierwsze dziecko.

źródło: wp.pl

Więcej dzieci nie przez becikowe

To nie becikowe spowodowało wzrost liczby urodzeń...

26.09.2006

"Gazeta Poznańska" informuje, że po dziewięciu miesiącach od wprowadzenia "becikowego" w Wielkopolsce wzrosła liczba urodzeń.

Ale to głównie efekt optymizmu i wyżu demograficznego - tłumaczą specjaliści.

W Poznaniu od maja do końca sierpnia urodziło się ponad 300 dzieci więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. W Pile na świat przyszło o 30 więcej maluchów. W niektórych miejscowościach liczba nowo narodzonych obywateli pozostała bez zmian... Jednak wyraźna jest ogólna tendencja wzrostowa. Co może być tego przyczyną?

- Podejrzewam, że becikowe miało jakiś pośredni wpływ na zwiększenie się liczby urodzin, jednak liczyło się na pewno wiele innych czynników - mówi Tymoteusz Jacyna-Onyszkiewicz z Ligi Polskich Rodzin.

Niewielu posłów jednak wierzy w argument "becikowego" przy planowaniu rodziny. Nawet, jeśli w Sejmie popierali ustawę wprowadzającą zapomogę.

- Teoria, że jednorazowa zapomoga spowodowała wzrost liczby urodzeń jest błędna - wyjaśnia Ryszard Cichocki, socjolog. - Mamy do czynienia z niczym innym, jak zjawiskiem tzw. echa demograficznego. Na czym ono polega? Właśnie teraz wiek rozrodczy osiągnęły osoby urodzone pomiędzy 1979 a 1983 rokiem - w tych latach przypadł w Polsce ostatni boom demograficzny. Na obecny przyrost naturalny swój wpływ ma również zjawisko późnego rodzenia dzieci przez kobiety urodzone na początku lat 70. - Ten chwilowy wzrost bardzo szybko zniknie - ostrzega Ryszard Cichocki. - I na pewno w jego utrzymaniu nie pomoże becikowe.

źródło: interia.pl, PAP

31.07.2006

Letni becikowy wyż

U nas lipiec jest bardzo urodzajny w porody - usłyszała "Gazeta Pomorska" w szpitalu w Szubinie. W ostatnich miesiącach na świat przychodzi więcej dzieci również w bydgoskim "Bizielu". W urzędach miasta przybywa też wniosków o wypłatę "becikowego", czyli jednorazowej zapomogi w wysokości 1000 zł.

Polityczno - prorodzinny pomysł Ligi Polskich Rodzin (poparty przez Sejm), by dawać zapomogi z tytułu urodzenia dziecka wszystkim rodzicom, opiekunom czy samotnym matkom, bez względu na stopień zamożności, już przynosi owoce. Tak przynajmniej wynika z informacji "Gazety Pomorskiej", zebranych w kilku szpitalach w Kujawsko-Pomorskiem.

Najczęściej "GP" dowiadywała się, że w ostatnich miesiącach zauważalny jest wzrost liczby porodów. W czerwcu w naszej klinice urodziło się 175 dzieci, do 27 lipca - 174 - powiedziano "GP" w Wojewódzkim Szpitalu im. dr. Jana Biziela.

Duży ruch panuje w Szpitalu Powiatowym w Szubinie. W ciągu czterech tygodni lipca urodziło się 60 dzieci. Ten miesiąc jest bardzo urodzajny w porody - usłyszeliśmy. Od początku roku narodziło się 356 dzieci (w ubiegłym roku 614).

Zgodnie z przepisami wniosek o wypłatę "becikowego" trzeba złożyć w ciągu 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka. Przepisy o wypłacaniu jednorazowej zapomogi w wysokości 1000 zł weszły w życie 9 lutego. Od tej pory wpłynęły do nas 1263 wnioski. W maju złożono 158, w czerwcu 171 - poinformował "GP" Tomasz Jaroszewski, główny specjalista w wydziale świadczeń rodzinnych toruńskiego Urzędu Miasta. (PAP)

źródło: wp.pl

15.07.2006

Łodzianki dostaną dodatkowe becikowe

Becikowe w wysokości 1 tys. zł otrzymają jednorazowo - niezależnie od dochodu - rodzice nowo narodzonego dziecka - tak zadecydowali na sesji rady miejskiej samorządowcy Łodzi. Pieniądze mają być wypłacane od początku przyszłego roku.

Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 21 osób - b. działacze Ligi Polskich Rodzin tworzących obecnie klub radnych "Solidarni z rodziną" i radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przeciwnych było 15 samorządowców, trzech wstrzymało się od głosu.

źródło: wp.pl

11.04.2006

Dolnośląskie: Radni Głogowa uchwalili "becikowe"

Głogów

Radni Głogowa uchwalili tzw. becikowe - dodatkowe świadczenie dla matek o najniższych dochodach. Za urodzenie dziecka otrzymają one od samorządu tysiąc złotych - poinformował rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Głogowie, Bartosz Hejmej.

Projekt uchwały wnieśli pod obrady rady miejskiej radni prawicy na wniosek przedstawicieli Ligi Polskich Rodzin. Uchwałę przyjęto 19 głosami za, przy jednym sprzeciwie i dwóch głosach wstrzymujących się.

"Już w styczniu zainicjowaliśmy w Głogowie akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uchwalenia tzw. samorządowego becikowego. Pomysł ten poparło około 2 tysięcy mieszkańców, a następnie zajęli się nim radni" - powiedział rzecznik prasowy Ligi Polskich Rodzin w Głogowie, Paweł Chruszcz.

Podczas wtorkowego głosowania nad projektem, zamiast pierwotnego pomysłu przyznania świadczenia wszystkim matkom w Głogowie niezależnie od dochodów, zdecydowano, że otrzymają je osoby, które są beneficjentami zasiłku rodzinnego. Zgodnie z decyzją radnych, matkom zamieszkującym na terenie gminy i kwalifikującym się ze względu na dochody do otrzymania "becikowego", za urodzenie dziecka będzie przysługiwać tysiąc złotych.

W ubiegłym roku w Głogowie urodziło się 722 dzieci. Wstępnie oszacowano, że roczne wydatki gminy z tytułu "becikowego" wypłacanego przez samorząd sięgną ok. 500 tys. zł.

źródło: onet.pl

10.04.2006

"Becikowe" nie będzie wliczane do dochodu

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Zakłada ona, że "becikowe" nie będzie wliczane do dochodu rodziny, nie spowoduje więc utraty dodatku mieszkaniowego.

O podpisaniu ustawy, przyjętej przez Sejm 17 lutego, poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

W przypadku niektórych rodzin otrzymanie jednorazowego dodatku z tytułu urodzenia dziecka mogło doprowadzić do utraty dodatku mieszkaniowego, bo "becikowe" wliczane było do dochodu rodziny, a od wysokości tego dochodu zależy przyznanie dodatku mieszkaniowego. W nowelizacji znalazła się nowa definicja dochodu. Zgodnie z nią, do dochodu nie będzie się wliczać m.in. jednorazowych zapomóg i dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz pomocy w zakresie dożywiania.

źródło: wp.pl

5.04.2006

Przemyśl dostanie dodatkowe becikowe

Mieszkanki Przemyśla, które są w trudnej sytuacji materialnej, dostaną za urodzenie dziecka dodatkowe becikowe z kasy miejskiej. Uchwałę w tej sprawie jednogłośnie podjęła na ostatniej sesji Rada Miejska - poinformował Witold Wołczyk z Kancelarii Prezydenta Przemyśla.

Przemyśl jest kolejnym miastem, które chce w ten sposób wspomagać prorodzinną politykę. Pomoc wyniesie 500 zł i obejmie te rodziny, w których miesięczny dochód przed urodzeniem dziecka był mniejszy, niż 316 zł netto na osobę. Warunkiem jest stałe zameldowanie w Przemyślu.

Dodatkowe pieniądze będą przysługiwać za dzieci urodzone po 1 stycznia 2006 r. O becikowe będzie się można starać w ciągu sześciu miesięcy od dnia urodzin. Pieniądze na becikowe pochodzą z kasy miasta. Wprawdzie nie przewidziano ich wcześniej w budżecie, ale udało nam się je wygospodarować, oszczędzając na innych wydatkach. Obliczamy, że rocznie będzie to ok. 150 tys. zł- powiedział Wołczyk.

Na podstawie danych z ubiegłego roku, urzędnicy wyliczyli, że z tej formy pomocy skorzysta rocznie ok. 300 rodzin.

źródło: wp.pl

17.03.2006

Becikowe nie uniemożliwi zawieszania spłat kredytu mieszkaniowego

Becikowe dla uboższych rodzin nie będzie wliczane do ich dochodu, gdy będą starać się o okresowe zawieszenie im spłat kredytu mieszkaniowego - zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

W projekcie nowelizacji zaproponowano nową definicję dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy, dzięki czemu do dochodu nie będzie się wliczać: jednorazowej zapomogi oraz dodatku z tytułu urodzenia dziecka, a także pomocy przyznawanej na podstawie wieloletniego programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania".

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, najbiedniejsze osoby mają prawo na maksymalnie 15 kwartałów zawiesić spłatę kredytu mieszkaniowego, jeśli dochód w rodzinie jest niższy niż 110 proc. najniższej emerytury (czyli ok. 600 zł brutto). Co kwartał osoby chcące zawiesić spłatę kredytu muszą składać stosowny wniosek z informacją o dochodach.

Projekt nowelizacji ustawy przedłożył resort transportu i budownictwa.

W lutym Sejm znowelizował ustawę o dodatkach mieszkaniowych, zgodnie z którą zwiększenie dochodu o becikowe nie spowoduje utraty dodatku mieszkaniowego.

źródło: wp.pl

17.03.2006

Becikowe nie spowoduje utraty dodatku mieszkaniowego

Becikowe nie będzie wliczane do dochodu rodziny, nie spowoduje więc utraty dodatku mieszkaniowego. Nowelizację ustawy o dodatkach mieszkaniowych, która zakłada takie rozwiązanie, przyjął bez poprawek Senat. Nowela trafi do podpisu prezydenta.

W przypadku niektórych rodzin otrzymanie jednorazowego dodatku z tytułu urodzenia dziecka mogło doprowadzić do utraty dodatku mieszkaniowego, bo becikowe wliczane było do dochodu rodziny, a od wysokości tego dochodu zależy przyznanie dodatku mieszkaniowego.

W nowelizacji znalazła się nowa definicja dochodu. Zgodnie z nią, do dochodu nie będzie się wliczać m.in. jednorazowych zapomóg i dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz pomocy w zakresie dożywiania.

źródło: wp.pl

5.03.2006

Radni LPR chcą becikowego w Warszawie

Warszawscy radni LPR zgłosili projekt uchwały o samorządowym becikowym w stolicy. Komisja pomocy społecznej i przeciwdziałania patologiom Rady Warszawy ma go zaopiniować w najbliższy wtorek.

W projekcie proponuje się by w Warszawie każda rodzina, w której po 1 marca 2006 r. urodziło się dziecko, dostała z budżetu miasta tysiąc zł.

"Każdej rodzinie, której urodzi się dziecko, pomoc jest potrzebna" - powiedział w piątek PAP stołeczny radny Ligi Polskich Rodzin (LPR) Antoni Gut. Wyjaśnił, że becikowe byłoby rozwiązaniem tymczasowym do momentu wprowadzenia prorodzinnej polityki podatkowej w przyszłym roku. Przypomniał, że "w ubiegłym roku Rada Miasta uchwaliła 1,5 tys. becikowego dla wszystkich matek w stolicy, jednak wówczas wojewoda mazowiecki stwierdził, że będzie to niezgodne z prawem i uchylił uchwałę w tej sprawie". Decyzję wojewody podtrzymał wówczas Naczelny Sąd Administracyjny.

"Obecnie są już podstawy prawne dla uchwalenia samorządowego becikowego" - podkreślił Gut.

Dodał, że LPR zaproponowało kwotę mniejszą niż proponowana w ubiegłym roku, ponieważ obecnie rodziny otrzymują również becikowe od państwa.

Pytany, czy Warszawę stać na wypłatę becikowego, odpowiedział, że "w ubiegłym roku miasto nie miało problemu z zarezerwowaniem pieniędzy na becikowe, więc również w tym roku powinno znaleźć pieniądze na ten cel".

Radny SLD Andrzej Golimont, komentując projekt LPR, powiedział, że jego klub jest za udzielaniem pomocy rodzinom z dziećmi, jednak nie w formie jednorazowej zapomogi.

"Jeżeli okaże się, że w budżecie miasta są środki na wypłatę becikowego, wówczas złożymy wniosek o sfinansowanie z tych pieniędzy innego programu, którego celem byłoby wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z najuboższych rodzin" - wyjaśnił. Dodał, że chodzi o dofinansowanie od września płatnych zajęć, np. języka angielskiego, rytmiki w żłobkach, przedszkolach i szkołach.

Radny PiS Wojciech Starzyński poinformował PAP, że jego klub wyda stanowisko w tej sprawie dopiero we wtorek po posiedzeniu komisji. Również Samorządowy Klub Radnych nie podjął jeszcze decyzji, czy poprze pomysł LPR.

Klub Platformy Obywatelskiej zapowiada, że nie poprze propozycji LPR. "Wypłacane są już becikowe od państwa, więc w przypadku niektórych rodzin byłoby to już trzecie becikowe" - wyjaśnił radny Paweł Czekalski. Podkreślił, że Warszawa nie ma zarezerwowanych pieniędzy na ten cel.

Według niego, pomysł przyznania samorządowego becikowego w stolicy wszystkim rodzinom, to element kampanii wyborczej przed jesiennymi wyborami samorządowymi.

Wejście w życie na początku roku nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych spowodowało, że od stycznia wypłacane jest z budżetu państwa becikowe w wysokości tysiąca złotych rodzinom, których dochód nie przekracza na osobę 504 zł, a w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym - 583 zł. Także tysiąc zł wynosi dodatek za urodzenie dziecka, który jest wypłacany od 9 lutego każdej rodzinie w której po 9 listopada ub.r. urodziło się dziecko , bez względu na dochód.

Według tych nowelizacji również gminy otrzymały możliwość uchwalania becikowego według własnego uznania.

źródło: onet.pl

18.02.2006

"Rz": Becikowe wydłuża drogę do adopcji

"Rzeczpospolita": Becikowe jako sposób "zarobku"? Pracownicy ośrodków adopcyjnych przestrzegają, że może wzrosnąć liczba dzieci, porzucanych w domach dziecka.

Co kilka tygodni na ulicach, śmietnikach znajdowane są porzucone noworodki - często niestety martwe.

-Matki, które nie chcą zatrzymać dziecka, mogą zostawić je w szpitalu - przypominają lekarze i pracownicy zajmujący się niechcianymi noworodkami. Co jakiś czas organizują akcje, przypominające kobietom o możliwości zostawienia dziecka w miejscu, w którym nie tylko będzie mieć szanse na przeżycie, ale również - na normalne życie.

Noworodek, porzucony przez matkę w szpitalu, ma szansę znaleźć prawdziwą rodzinę w ciągu kilku tygodni. Niemowlę, które trafi do domu dziecka, na adopcję czeka dużo dłużej - zaznacza "Rz".

Tymczasem pojawiło się nowe niebezpieczeństwo dla niechcianych dzieci. Chodzi o... wprowadzone w lutym becikowe, które ma być narzędziem prorodzinnej polityki - stwierdza dziennik.

Dlaczego? Od 9 lutego gminy wypłacają tysiąc złotych rodzicom dzieci urodzonych po 1 listopada 2005 roku. Drugi tysiąc dostają biedniejsi rodzice. Do wypłaty zasiłku niezbędny jest akt urodzenia dziecka. Jednak matki, które decydowały o pozostawieniu noworodka do adopcji zaraz po jego urodzeniu, takiego dokumentu nie dostają. To szpital zgłasza urodziny dziecka w urzędzie stany cywilnego.

- Dwa tysiące to dla niektórych rodzin, nie tylko z tzw. marginesu, ogromna kwota. Może spowodować nie tylko wzrost liczby urodzin, ale dać okazję do zarobienia na dzieciach - mówi Mirosława Nowińska, dyrektor ośrodka Adopcyjnego w Bielsku-Białej. Jej zdaniem, matki nie będą teraz zostawiać dzieci do adopcji w szpitalu. Wezmą je nawet na kilka dni do domu, tylko po to, aby otrzymać akt urodzenia. Zgłoszą się po becikowe, a potem - w najlepszym wypadku - podrzucą noworodka do domu dziecka.

źródło: onet.pl, Rzeczpospolita

7.02.2006

Dziura w ustawie o becikowym

"Życie Warszawy": Posłowie tak się spieszyli z uchwaleniem ustawy o becikowym, że jej nie dopracowali. Nieuczciwi rodzice mogą wyłudzać zapomogi, a urzędnicy nie są w stanie temu zapobiec. Zdaniem dziennika, mechanizm jest prosty: jeśli rodzice są zameldowani w różnych gminach, mogą złożyć wnioski o becikowe dwa razy. Najpierw do ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie idzie ojciec. Przedstawia skrócony akt urodzenia dziecka, kopię dowodu osobistego i podpisuje oświadczenie, że nie stara się o becikowe w innym miejscu. Następnie podobną operację, ale już w swoim miejscu zameldowania, wykonuje matka. Tym sposobem, zamiast tysiąca złotych, rodzina dostaje dwa.

- Tego nie można w żaden sposób zweryfikować, bo potrzebna byłaby centralna ewidencja z danymi dzieci i informacjami o becikowym. A takiej nie ma i nie będzie - przyznaje Maryla Kodym z wydziału prasowego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Aby zablokować możliwość wyłudzenia podwójnego becikowego, wystarczyło zapisać w ustawie, że wniosek składa się w miejscu zameldowania dziecka, nie rodzica. Albo zaznaczyć, że zapomoga zostaje przyznana automatycznie w momencie rejestracji dziecka w urzędzie stanu cywilnego.

Tysiączłotowe becikowe dla wszystkich rodzin, niezależnie od dochodów, przeforsowała w Sejmie Liga Polskich Rodzin. Nad odpowiednią nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych czuwał Andrzej Mańka, poseł LPR. - Może za szybko pracowaliśmy, ale o ile pamiętam, poganiała nas Samoobrona. Chcieliśmy jak najszybciej dać wsparcie matkom - tłumaczy poseł Mańka i obiecuje, że teraz przyjrzy się sprawie.

Źródło: onet.pl

5.02.2006

Rusza wypłata tzw. becikowego

Od 9 lutego gminy zaczną wypłacać tzw. becikowe w wysokości tysiąca zł wszystkim rodzicom dzieci urodzonych po 1 listopada 2005 roku. Drugi tysiąc otrzymają ubożsi rodzice. Samorządy zapewniają, że mają środki na wypłatę dodatków i że są przygotowane na obsługę wypłat.

Są dwie nowelizacje o świadczeniach rodzinnych, które przyznają dodatki z tytułu urodzenia dziecka.

Jedno becikowe przysługuje rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 504 zł na osobę, a w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym 583 zł w chwili wejścia w życie ustawy, czyli 14 stycznia, a dziecko nie skończyło jeszcze roku. Warunkiem jest też, by jego rodzice nie pobierali wcześniej zapomogi dla niezamożnych rodziców.

Drugie becikowe należy się wszystkim rodzicom. Wniosek o przyznanie dodatku będą musieli złożyć w ciągu trzech miesięcy od urodzenia dziecka. Ubiegać się o niego mogą także rodziny, w których dzieci urodziły się po 1 listopada ub.r.

Wnioski składa się w ośrodkach pomocy społecznej, pomocy rodzinie, a np. w Warszawie - w dzielnicowych ośrodkach pomocy społecznej. W przypadku obu dodatków należy przedstawić akt urodzenia i dowód osobisty, a przy becikowym dla uboższych - także zaświadczenie o zarobkach, że nie przekraczają one kryterium dochodowego. Niektóre ośrodki wymagają dodatkowo oświadczenia, że współmałżonek lub drugi z rodziców nie będzie występował o to świadczenie.

Rzecznik resortu pracy i polityki społecznej Andrzej Zybała przyznał, że w przypadku niektórych rodzin otrzymanie becikowego może doprowadzić do utraty dodatku mieszkaniowego, bo becikowe wlicza się do dochodu rodziny, a od poziomu tego dochodu zależy przyznanie dodatku mieszkaniowego. Zybała zapowiedział, że resort zainicjuje dyskusję z ministerstwem transportu i budownictwa w sprawie ewentualnych zmian w regulacjach tak, aby rodziny obecnie otrzymujące dodatki mieszkaniowe, nie były narażone na ich utratę.

Minister pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz powiedział PAP, że "wypłata becikowego to zadanie zlecone, finansowane z budżetu państwa i samorządy dostają regularnie od wojewodów pieniądze na ten cel".

Jednak niektóre samorządy nie otrzymały jeszcze dodatkowych środków z budżetu. Zapowiadają, że na razie wypłacać będą becikowe z puli na świadczenia rodzinne. Gdy te środki się skończą - wystąpią do wojewodów.

"Jest olbrzymie zainteresowanie becikowym. Codziennie pracownicy dzielnicowych ośrodków pomocy społecznej odbierają dziesiątki telefonów, zwłaszcza od osób, które dotychczas nigdy nie pobierały żadnego świadczenia; pytają o wymagane dokumenty" - powiedziała PAP p.o. dyrektor Biura Polityki Społecznej stołecznego Urzędu Miasta, Teresa Sierawska.

Dlatego warszawski Ratusz przygotował kampanię informacyjną o procedurach wypłaty becikowego; w szpitalach, urzędach oraz miejskich autobusach można znaleźć ulotki na ten temat. Sierawska podała, że od listopada do końca stycznia w Warszawie urodziło się ok. 5 tys. dzieci.

Telefony urywają się także w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Tam na wypłatę potrzeba około 2,5 mln zł, bo średnio około 2,5 tys. dzieci rodzi się rocznie w Białymstoku.

Gmina Białystok od lipca 2005 roku wypłaca mamom w najtrudniejszej sytuacji materialnej becikowe (500 zł), o którym zdecydowali miejscy radni. Tylko w tym roku wypłacono już ponad 100 takich zasiłków. Najbiedniejsze rodziny w Białymstoku mają więc po 9 lutego szansę na trzy becikowe, w sumie 2,5 tys.

W Gorzowie wypłatami zajmie się dział świadczeń rodzinnych Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Polityki Społecznej. Urzędnicy informują dzwoniących m.in., że podanie o becikowe oraz oświadczenie mogą być napisane odręcznie lub na formularzach dostępnych w miejscu wypłacania świadczenia.

Zdaniem rzeczniczki gorzowskiego Urzędu Miasta Jolanty Cieśli podniesienie kwoty becikowego o dopłatę z miejskiego budżetu w tym roku wydaje się mało prawdopodobne, bo oznaczałoby konieczność zaciągnięcia kredytu, na co miasta nie stać.

Według dyrektorów ośrodków pomocy społecznej w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim środki na tzw. becikowe są, ale problemem jest brak aktów wykonawczych. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Stanisław Fiolik wyraził przekonanie, że do 9 lutego wytyczne się ukażą.

W Ostrowcu 1 stycznia ruszył ponadto pionierski w kraju lokalny program zakładający wypłatę macierzyńskiego zasiłku okresowego dla najuboższych rodzin. Przez dwa lata wypłacany matce lub ojcu, w przypadku gdy jedno z nich nie pracuje i zajmuje się wychowaniem dziecka. W pierwszym roku życia dziecka 600 zł miesięcznie, w drugim - 450 zł. Miasto szacuje, że z tej formy pomocy skorzysta rocznie 400-500 małżeństw.

Zainteresowanie becikowym w Łodzi jest już dość duże, ale rodzice będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Tam wypłata tzw. becikowego rozpocznie się najwcześniej pod koniec lutego, bo dotąd gmina nie otrzymała środków na ten cel.

Osobnych pieniędzy na wypłatę tzw. becikowego nie otrzymały dotąd z resortu finansów samorządy Poznania, Konina czy gminy Przykona w powiecie tureckim (Wielkopolskie). "Jesteśmy bardzo poważnie zaniepokojeni tym, że pieniędzy do tej pory nie ma, i że nie wiemy kiedy w ogóle będą. My nie mamy na to środków w budżecie" - powiedział PAP rzecznik prasowy prezydenta Konina Maciej Błaszczyk.

Krakowscy urzędnicy spodziewają się, że wpłynie do nich ok. 2 tys. wniosków o becikowe. Jak zapewniła Henryka Kiszka, w razie potrzeby do odbierania wniosków zostaną skierowani dodatkowi pracownicy, choć dokumenty - razem z kserokopią dowodu osobistego i aktu urodzenia dziecka można przesłać pocztą, a pieniądze zostaną przekazane na konto lub pocztą.

MOPS w Krakowie do niedawna wypłacał także becikowe na podstawie zarządzenia prezydenta miasta dla mam dzieci urodzonych w 2005 r. Dochód na jednego członka rodziny musiał być niższy niż 948 zł netto. Takie świadczenia otrzymało ok. 3,2 tys. osób, ale nie wiadomo, co będzie obecnie, bo na razie nie ma podstawy prawnej, aby to świadczenie przyznawać dzieciom urodzonym w 2006 r.

W Poznaniu, żeby oszczędzić czas i nerwy rodziców, zaczęto wnioski na to świadczenie przyjmować wcześniej. Do minionego czwartku wpłynęło ich ponad 60 - poinformowała PAP rzeczniczka poznańskiego MOPS, Lidia Leońska.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie (MOPS) wydaje druki wniosków o wypłatę becikowego, ale ich jeszcze nie przyjmuje. Dla odróżnienia od innych wniosków, w Rzeszowie mają one kolor różowy. Wnioski wydawane są również w gminnych ośrodkach m.in. w Nisku, Łańcucie, ale z ich przyjęciem ośrodki jeszcze czekają. Natomiast w Leżajsku wpłynęło już około 10 wniosków.

W Rzeszowie od 1999 r. wydawane jest dodatkowe "miejskie" becikowe, i od ub. roku wynosi ono 1500 zł, ale tylko dla tych mam, w których rodzinach dochód na osobę nie przekracza 500 zł. Z kolei w gminie Przykona wypłacane jest "gminne becikowe", w wysokości 600 zł. Także w Przemyślu samorząd rozważa możliwość wypłacania dodatkowego becikowego z kasy miasta dla najuboższych rodzin.

Prezydent Bydgoszczy też zdecydował się wesprzeć młode matki z miejskiej kasy. Na najbliższej sesji radni rozpatrzą projekt uchwały przewidujący wypłatę 1 tys. zł tym matkom, u których dochód na członka rodziny nie przekracza tysiąca złotych.

W Suwałkach w szczególnych przypadkach, głównie matkom w bardzo trudnej sytuacji finansowej pieniądze będą przekazywane w ciągu kilku dni od złożenia wniosku.

Udogodnienia dla rodziców wprowadziła gmina Szczecin - od 9 lutego, już w momencie rejestracji noworodka w Urzędzie Stanu Cywilnego można będzie wypełniać wniosek o przyznanie becikowego. Do referatu wypełniony wniosek trafi "drogą wewnętrzną" - o jego dostarczenie nie musi się martwić sama wnioskodawczyni. Matkom umożliwiono wybór formy płatności - pieniądze mogą otrzymać na konto bankowe lub odebrać je na poczcie.

Źródło: onet.pl

4.02.2006

Becikowe dla dzieci urodzonych po 10 listopada

"Dziennik Polski":
Becikowe w wysokości 1 tys. zł będzie przysługiwać matkom, które urodziły dziecko 10 listopada ubiegłego roku i później.

A wszystko za sprawą zapisu w ustawie o świadczeniach rodzinnych mówiącego, że na złożenie wniosku o wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka rodzice mają 3 miesiące - wyjaśnia "Dziennik Polski".

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która przyznaje prawo do becikowego wszystkim matkom, ukazała się właśnie w Dzienniku Ustaw nr 12 z dnia 25 stycznia 2005 r. Przepisy nowelizacyjne wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc 9 lutego.

Ustanawiając jednorazową zapomogę dla każdej matki nowo narodzonego dziecka posłowie nie określili żadnej daty, od której można by ustalać, komu przysługuje becikowe. Za to do ustawy wprowadzono zapis, że "wniosek o wypłatę zapomogi składa się w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin". A to oznacza, że 9 lutego, kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy, będzie się kończył 3- miesięczny termin dla matek, które urodziły dziecko 10 listopada.

Tak interpretowana jest ustawa o świadczeniach rodzinnych na szkoleniach, które przygotowują urzędników do wypłaty becikowego. - Na razie mamy tylko informację, że nowe przypisy ukazały się w Dzienniku Ustaw - powiedział Henryka Kiszka, zastępca dyrektora Wydziału Świadczeń Socjalnych Urzędu Miasta Krakowa.

O takim podejściu do nowych przepisów poinformowano gazetę także w kilku innych małopolskich gminach. Gdy posłowie uchwalali becikowe dla wszystkich matek, panowało powszechne przekonanie, że tysiąc złotych otrzymają matki dzieci urodzonych po 31 grudnia ubiegłego roku.

Źródło: onet.pl

2.02.2006

Strona becikowe ma średnio 150 wejść dziennie.

22.01.2006

Dodano księgę gości.

Wypłata becikowego, becikowe, wniosek o becikowe, zapomoga. Zasiłek rodzinny, zasiłki, dokumenty becikowe, adopcja becikowego, zasiłek becikowy, zasiłek dla matek, becikowe dla matek. Zapomoga z tytułu urodzenia dziecka. Becikowe dla najuboższych. Wniosek o becikowe. Pomoc Mops. Ciąża. Dla dzieci. Jednorazowa dotacja. Niemowlak niemowlaki niemowlęta niemowle noworodek noworodka. Krus. Czy becikowe wlicza się do dodatku mieszkaniowego. becikowe, wniosek, ustawa, dokumenty, becikowym, becikowego, komu, krakowie, zasiłek, dodatki, warszawie, wypłata, dziecka, mops, mieszkaniowe, pomocy, społecznej, gdzie, podanie, 2006, przysługuje, wnioski, adopcja, kiedy, urodzenia, gminy, macierzyński, ustaw, jest, wypłaca, zapomoga, dziennik, gminne, krus, poznaniu, szczecin, tytułu, ustawy, warszawa, wypłaty, bydgoszczy, centrum, dzieci, oświadczenie, rodzinne, rzeszowie, becikowy, białystok, czeka, dziecko, za i przeciw, zaiprzeciw, adopcja adopcji adopcję adopcje dziecka matka biologiczna becikowe, wniosek o becikowe, ustawa o becikowym, "", dokumenty, w krakowie, wniosek, dokumenty do go, ustawa, wniosek , wypłata go, komu , w warszawie, podanie o , wniosek na , ustawa , co to jest , komu przysługuje , kto wypłaca , wszystko o becikowym, a dodatki mieszkaniowe, dla najuboższych, dla rolników, gdzie odebrać, kto wypłaca, w gminach, wymagane dokumenty, dokumenty na , dziennik ustaw , gminne , ustawa o , wniosek o w rzeszowie, wniosek o przyznanie go, wnioski o , zasiłek , zasiłek becikowy, zaświadczenie o zarobkach do mops, +, + dokumenty, -opis, 2006, and dokumenty, dla dzieci adopcyjnych, dziennik ustaw, komu przysługuje, kto wypŁaca, podanie, w bydgoszczy, w poznaniu, wypłaty,
beciwkoe, becikoew, becikwe, becikwoe.

21.01.2006

Właściwa wersja strony becikowe gotowa.

Kolejny adres:
http://www.becikowe.prv.pl

20.01.2006

Adresy stronki:
http://www.becikowe.gaa.pl
http://www.becikowe.l1.pl
http://www.becikowe.faa.pl
http://www.becikowe.paa.pl
http://www.becikowe.fsf.pl

Strona rusza.

Katalog stron
Katalog Stron
katalog
Katalog stron
Internetowy katalog stron internetowych

Becikowe w:


voip,
telefonia internetowa, rozmowy,
przez internet, telefon,
opiekunka do dzieci,
opiekunka dla dziecka,
nauka angielskiego dla dzieci
konto
konta
konta bankowe

Białej Podlaskiej

Białymstoku

Bielsko-Białej

Bydgoszczy

Chełmie

Ciechanowie

Częstochowie

Elblągu

Gdańsku

Gorzowie Wielkopolskim

Jeleniej Górze

Kaliszu

Katowicach

Kielcach

Koninie

Koszalinie

Krakowie

Krośnie

Legnicy

Lesznie

Lublinie

Łomży

Łodzi

Nowym Sączu

Olsztynie

Opolu

Ostrołęce

Pile

Piotrkowie Trybunalskim

Płocku

Poznaniu

Przemyślu

Radomiu

Rzeszowie

Siedlcach

Sieradzu

Skierniewicach

Słupsku

Suwałkach

Szczecinie

Tarnobrzegu

Tarnowie

Toruniu

Wałbrzychu

Warszawie

Włocławku

Wrocławiu

Zamościu

Zielonej Górze

Becikowe 2oo6, 2oo7, 2oo8, 2oo9 by becikowe            wygenerowano: 1 razy.

Katalog stron SEO linki bezpośrednie